הבוגרים שלנו

oded ezra

עודד עזרא

עצמאי בתחום סקרים תת-ימיים

מוסמך החוג למדעים גאו-ימיים

"כיום אני עוסק בפרויקטים מחקריים ומסחריים שונים בעיקר בתחומים של רובוטיקה תת-ימית והידרוגרפיה בארץ ובעולם, בנוסף אני מתכנן ובונה מערכות צילום למחקרים תת-ימיים.
דרך הלימודים בחיפה והמחקר שעשיתי רכשתי כלים מעשיים כגון יצירת מפות בתימטריות, ניתוח והצגת נתונים מהסונארים והרובוטים שאיתם אני עובד. הלימודים ובעיקר המחקר אפשרו לי להכיר מתוך התנסות אישית את דרך החשיבה האקדמית שעוזרת לי כיום כאשר אני עובד ומייעץ בפרויקטים מדעיים וגם מחוץ לעולם המדעי הדבר מאפשר לי להביא רמה גבוהה של ידע ועבודה מעשית לפרויקטים בתחומים אחרים"

דר' עמיקם בר-גיל  

מדען ראשי בחברה לניהול מיקרו -אצות לתעשייה
בעל דוקטורט מהחוג לביולוגיה ימית 

"כיום אני מנהל מדעי ואחד המייסדים של חברה בשם ימוג'ה בע"מ, העוסקת בגידול מיקרו-אצות לצורך הפקת חומרים לתעשיות הקוסמטיקה, תוספי תזונה ובעתיד לפארמה. בתפקידי כמנהל מדעי (CTO), אני אחראי על פיתוח המוצרים הבאים אשר החברה תייצר, גידול של אצות חדשות אשר אינן נמצאות בגידול תעשייתי כיום או ייעול גידול של אצות קיימות והתאמתן למערכת תוך כדי העצמת ביטוי החומרים שהאצות מייצרות. הלימודים בחוג נתנו לי את הכלים הדרושים להיות חוקר ואיש מדע. הפתיחות הגדולה בחוג לשיטות, מכשור ושיטות חדשות ומולטי-דיסציפלינריה הם אחת החוזקות הגדולות של החוג לדעתי אשר מרחיבים את האופקים ופותחים את הראש לשילובים של טכנולוגיות חדשות במדעי הים. החוויה האישית שלי מהלימודים בחוג היתה לא פחות ממושלמת. החל מהמנחה שלי שנתן לי את כל הכלים הדרושים להפוך לחוקר ומדען עצמאי, ממשיך במנהל המעבדה, אשר סייע בכל דבר אפשרי והיה פתוח לכל "שיגעון" שעלה לי. ממשיך בסגל החוקרים של החוג אשר דלתם תמיד היתה פתוחה לייעוץ ומעבדתם על מנהלי המעבדות שלהם, היו תמיד נכונים לסייע. סגל המנהלה היה יעיל, מהיר ותמיד מסביר פנים ועשה כל יכולתו כדי להקל על הליכים בירוקרטים. בשבילי החוג היה משפחה ועודנו כזה"

Amicam Bar-Gill
Reli valad

דר' רלי ולד

גיאולוגית וגיאופיזיקאית במו"פ המרכזי של כי"ל 

בעלת דוקטורט מהחוג למדעים גאו-ימיים

"אני עובדת כיום כחוקרת במו"פ המרכזי של כי"ל בתחום מדעי האדמה. עבודתי כוללת אפיון מינרולוגי, מיפוי, הערכת סיכונים ומחקר-תומך במפעלי הייצור של כי"ל בנגב (פוספט), בים המלח (אשלג) וגם בחו"ל.  בזמן כתיבת עבודת המחקר, עבדתי בחברת שפע ימים כגיאולוגית שלהם בישראל (אקספלורציית מינרלים).

הלימודים בביה"ס למדעי הים היו חווייתיים. ביה"ס מתנהל באווירה בינ"ל, סטודנטים רבים מגיעים מחו"ל והלימודים הם בשפה האנגלית. התוכנות שעומדות לרשות הסטודנטים הן מהטובות בעולם בתחום, כך שנרכשות יכולות מקצועיות רלוונטיות מאד לתעשייה. הלימודים בביה"ס למדעי הים העניקו לי כלים חזקים בתחום הגיאופיזיקה ומיפוי תת-הקרקע המשמשים אותי בתחומי עבודתי הנוכחיים באפיון חומרי גלם ושטחי כרייה".

 

תומר כתר

אנליסט במרכז למיפוי חופי ואוקייני CCOM

מוסמך החוג למדעים גאו-ימיים

"סיימתי תואר ראשון במדעי הים עם חלומות גדולים על הפלגות מחקר במקומות רחוקים, על טכנולוגיה וגילויים פורצי דרך במעמקי הים, ועל הזדמנות לקחת חלק במאמץ העולמי לחקר האוקיינוסים. במהלך הלימודים לתואר שני בחוג למדעים גאו-ימיים הצלחתי לצבור את הידע המדעי, הכלים הטכנולוגיים והקשרים האישיים הדרושים כדי להתקדם צעד-צעד בתחום והיום אני יכול לומר שהגשמתי את מה שרציתי – וקיבלתי תיאבון לעוד. בשלוש שנותיי בחוג למדתי את היסודות המדעיים, תוכנות המחשב שאי אפשר בלעדיהן, הכרתי מומחים שנתנו לי הזדמנות – ויצאתי לדרך משלי. כיום אני עובד במרכז למיפוי חופי ואוקייני CCOM על מספר פרויקטים והעיקריים שבהם הם Seabed 2030 אשר שואף להשלים את המיפוי העולמי של כל האוקיינוסים בעשור הקרוב. אני גם שותף ב-  Multibeam Advisory Committee אשר הוקם ע"י ה- NSF כדי לשפר את יכולות המיפוי של צי המחקר האמריקאי הכולל מעל 20 אוניות מחקר מתקדמות. הבוגרים האחרים מתקופתי הם חברים קרובים ושותפים לדרך המקצועית עד היום! "

Tomer Keter
Mia

דר' מיה אלסר

עמותת 'דלפיס', למען היונקים הימיים בישראל 

בעלת דוקטורט מהחוג לציוויליזציות ימיות

"התחלתי את לימודי הדוקטורט, בחוג לציוויליזציות ימיות, כעשר שנים לאחר שסיימתי את לימודי התואר השני. הגעתי בהיסוס (האם ימצא המימון, האם שאלת המחקר תוכיח את עצמה, האם אצליח לשלב בין הלימודים, להורות ולעבודה) ויצאתי עשירה:
למדתי לתכנן מחקר, לפרוט אותו לפרטים, נחשפתי ליצורים חדשים וחידדתי את ידיעותיי על הסביבה הימית, גם לאחר עשרים שנות חקר והוראה בים.
מלבד הניסיון המעשי והרחבת זווית הראייה, לתואר תרומה נכבדה לקורות החיים. מלבד הוראת מדעי הים בביה"ס לקציני-ים עכו, כיום הנני עמיתת מחקר במכון ללימודי ים ע"ש ליאון רקאנטי באוניברסיטת חיפה, הקמתי ביחד עם חוקרים בכירים ומתנדבים את עמותת 'דלפיס' שמטרתה לשמור ולהגן על היונקים הימיים שמאכלסים את חופי ישראל ופתחתי עסק עצמאי לייעוץ והדרכה בתחום האקולוגיה הימית."

מוראד ספדי

גיאולוג ימי בחברת אדיר הקמות 

מוסמך החוג למדעים גאו-ימיים

"במהלך בניית נמל המפרץ בחיפה עסקתי בפיקוח וניהול העבודות הימיות, בדגש על בניית שוברי גלים, חפירות ימיות, הנחה ויציקת מזרונים גיאוטכניים תת-ימיים, בצוע וניהול סקרי מיפוי קרקעית הים באמצעות סונר רב-אלומות, וסקרי צלילה מרובים. בנוסף השתתפתי בפרוייקטים ימיים כגון הזנת החול בחופים והגנת המצוקים, וגם להובלת סקרים גיאולוגים וגיאוטכניים וסביבתיים למטרת פרויקטים עתידיים במרחב הימי. 

היום, הנני רואה וחי את הקשר הישיר בין כל מה שעברתי במהלך הלימודים בחוג למדעים גאו-ימיים, לבין היכולת שלי לנתח את הממצאים המתקבלים במהלך העבודות. וכסטודנט שקיבל זכות להכיר מדענים בתחום הימי, ובנוסף ללמוד ולהחשף לקדמת המדע הימי ע"י המנחה שלי, אין יום שעובר ואיני משתמש בשיטות ובידע היוקרתי והמקיף שרכשתי במהלך לימודי, וזה בהתחייבות! "

 

Murad Safadi
raanan laipnik

רענן לייפניק

מהנדס פיתוח בחברת ביוטק

מוסמך החוג לביולוגיה ימית

"אני מהנדס פיתוח בחברת פלוריסטם. פלוריסטם הינה חברת ביוטק המתמחה בתרפיה תאית cell) therapy) ממקור שלייה. אני מתעסק בפיתוח תהליכים ומוצרים חדשים בחברה.

חווית הלימודים שלי הייתה מהנה ומאתגרת במידה רבה. הלימודים שלי בביה"ס למדעי הים, תרמו ליכולת שלי להתמודד עם אתגרים פיתוחיים ומחקריים גם אם לא בהכרח בתחומים שבהם התעמקתי במהלך הלימודים. חשוב לי לציין שהחוויה שלי מהלימודים התנתה לי את הכלים לצאת ולהשתלב בעולם התעשייה של הביוטק"

חגי נתיב

אחראי מדיה תת ימית ומכשור תת ימי בתחנת מחקר ימי

סטודנט לתואר שני בחוג לביולוגיה ימית 

"אני צלם המתמחה בצילום תת ימי למטרות מחקר והתשוקה שלי היא בהנגשת המחקר בים והמראות הלא רגילים של הים, לציבור הרחב, כדי לקדם את אהבת הים והסביבה הימית. בתור מנהל המדיה של תחנת מוריס קאהן לחקר הים של בית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני באוניברסיטת חיפה, וסטודנט לתואר שני העוסק בצילום פלורסנציה מתחת למים, אחד הדברים שאני הכי אוהב בעבודה שלי זה את הצלילות למקומות לא שגרתיים ולתעד חוקרים במהלך עבודתם לשימוש במדיה ומאמרים מדעיים, ולהכיר את הים לעומק, תוך ההיכרות והמפגש עם חוקרים מובילים מכל התחומים"

Hagai nativ
aviad scheinin

דר' אביעד שיינין

מנהל תחום ניטור טורפי על בתחנת מחקר ימי

בעל דוקטורט מהחוג לציוויליזציות ימיות 

לאחר לימודי תואר שני באקולוגיה ימית באוניברסיטת תל-אביב וביצוע מחקר ראשוני על אוכלוסיית הדולפינים החופיים בישראל, מצאתי בית למחקר הדולפינים שעניין אותי, בחוג לציווילזיות ימיות באוניברסיטת חיפה. מרחב הפעולה והחופש שקיבלתי לחקור את הקשר בין הדולפינים לדיג המכמורת איפשר לי להגיע להישגים חשובים ולאחרונה הצלחנו לקדם הכרזה רשמית של ה-IUCN על חופי ישראל כחשובים לדולפינים החופיים בישראל, בעקבות מחקר זה! 
משנת 2015 מצאתי בית חדש למחקר בתחנת מוריס קאהן לחקר הים, שתחת בית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני באוניברסיטת חיפה. הייתה לי זכות גדולה וגאווה לקחת חלק בהקמת התחנה ובהובלת תחום טורפי העל בתחנה. הקמתי באשדוד, תחת תחנת מוריס קאהן לחקר הים, תחנת מחקר דרומית לחקר טורפי העל במרכז לחינוך וספורט ימי אשדוד. בשנת 2016 הקמתי את מרכז הדולפין והים, מרכז חינוכי שמטרתו לחשוף את הציבור בכלל ואת ילדי מערכת החינוך מגן הילדים ועד לתיכון לנפלאות הים התיכון דרך עיניו של הדולפין. המרכז פועל תחת עמותת דלפיס.

דר' גל דישון

פוסט דוקטורנט במכון Scripps לאוקיאנוגרפיה 

בעל דוקטורט מהחוג לביולוגיה ימית 

"אני כיום פוסט דוקטורנט במכון Scripps לאוקיאנוגרפיה, University of California San Diego. עוסק במחקר ופיתוח של שיטות לגידול אצות אדומות שעשויות לסייע בהפחתת פליטת גזי חממה מתעשיית הבקר. הלימוד בחוג לביולוגיה ימית חשף אותי לשיטות מחקר ולנושאים העומדים גם כיום במרכז עבודתי"

Gal Dishon