פעילות בקהילה

חשיבות הים וסביבתו, היא העומדת בבסיס כל מסלולי המחקר בבית הספר והינה ערך משותף לא רק לסטודנטים ולצוותי ההוראה אלא לכל האנשים החיים סביבו. 
כחלק מחזון בית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני, אנו מאמינים שיש בכוחה של הקהילה כולה לקדם, לפתח ולשמר את הסביבה הימית כסביבה ברת-קיימא. 
אנו פועלים במסגרות רבות
על מנת לחבר בין הקהילה לסביבה:  

  • פעילויות התנדבות
  • פרוייקטים טכנולוגיים עם בתי ספר תיכוניים
  • תערוכות, הרצאות וקורסים להעלאת המודעות לערכי הים והסביבה.

ניתן לפנות אלינו על מנת לשמוע על הפרוייקטים ולייצר שיתופי פעולה שיתרמו לסביבה ולקהילה של כולנו.

ליווי תלמידי תיכון במגמת מכטרוניקה

מהנדסי המעבדה לטכנולוגיות ימיות בהובלת שרון פרבר מלווים את בית הספר תיכון כרמל זבולון ביגור, מגמת מכטרוניקה מכיתה י' עד השלמת פרוייקט גמר משותף לבגרות בכיתה יב'.
המחזור הקודם אותו ליווינו 3 שנים זכה בתחרות הלאומית לרובוטיקה והנדסה במקום ראשון, כאשר המערכת שפותחה עוסקת בחקר מעמקי הים על ידי רובוט צולל מסוג דאון ימי או 'גליידר'.
התלמידים דור מנדל ועמרי צביק שייצגו את המגמה בתחרות זכו בנוסף במקום הראשון בתחרות האולימפידע, שבה נדרשו להפגין בקיאות בנושאי הנדסיים ומתמטיים מגוונים.

חשיפת הקהל הרחב לזיהום הקול בימים ואוקיינוסים

במסגרת תערוכה במוזיאון הימי הלאומי בחיפה, המבקשת להזכיר ולטפח את האהבה לים,
משולבת פינה שנוצרה בשיתוף עם ד"ר רועי דיאמנט, מהחוג לטכנולוגיות ימיות ע"ש האטר, ונקראת "הטו אוזן אל הים".
הפינה עוסקת בהשפעת רעשי ספינות על חיות ימיות וכוללת השמעה של קולות דולפינים, לווייתנים, כלבי ים וספינות, כמו גם הצגה ויזואלית של הקולות במיצג.

הנחיית גיאוטופ לתלמידי תיכון

השנה שתי קבוצות תלמיד תיכון הצטרפו לפרוייקט מחקר במעבדה לסדימנטולוגיה סביבתית בהנחיית ד"ר רויטל בוקמן. התלמידים הסקרנים חקרו זיהום סביבתי של מתכות כבדות (כגון עופרת וכספית) במשקעי שלוליות חורף ובריכות של מעיינות במישור החוף של ישראל. הפרוייקט בדק את ההבדלים בין הסביבות השונות וכן את השינויי של הצטברות הזיהום בזמן על ידי מדידה גיאוכימית של גלעיני בוץ.
|הבנת תבניות הזיהום ומקורותיו קריטי לניהול סביבתי נכון של סביבות מימיות במישור החוף. סביבות ייחודיות אלו מוגדרות בסכנה ברחבי העולם מכיוון שהמערכות האקולוגיות שלהם נימצאות בסכנת הכחדה.
פרוייקט הגיאוטופ נערך בשיתוף היחידה להוראת המדעים במכון וויצמן והתלמידים מציגים את עבודת המחקר העצמאית כחלק מבחינות הבגרות.

מיזם "מדוזות בעם"

מיזם מדע אזרחי משותף של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה ושל חוקרים ממעבדתו של פרופ' דרור אנג'ל מהחוג לציוויליזציות ימיות בבית הספר. במיזם, חוקרים ואזרחים משתפים פעולה לשם מעקב אחר מיקומן של מדוזות לאורך חופי ישראל בזמן אמת, והוא מספק פלטפורמה בצורת אתר ובצורת אפליקציה שבהם ניתן להגיש דיווחי תצפיות על מדוזות. התוצר המתקבל הוא מפת תפוצת מדוזות עדכנית. המיזם ממומן על-ידי האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה וכן משיתוף פעולה עם עיריית חיפה.
למדע האזרחי יתרונות רבים: המדענים מקבלים עזרה חיונית באיסוף נתונים וניתוחם, ובמקביל הציבור הופך למשתתף פעיל במחקר מעניין, מרוויח ידע וכלים ותורם לקידום המדע. בעזרת דפי מידע המונגשים באתר ובאפליקציה, הרצאות ושיתוף מידע נוסף בפלטפורמות הווירטואליות, המיזם מרחיב ומעמיק את המידע לציבור הרחב על תפקידן של המדוזות בסביבה הימית. בנוסף במסגרת המיזם, פועלים להעמקת המודעות הסביבתית, ע"י קיום הרצאות וסדנאות בבתי ספר, מרכזים קהילתיים ובמתנס"ים, בהם פועלים למען החינוך הסביבתי ובמקביל חושפים את הדור הבא של המדענים לעולם האקדמיה, למחקר ולמקצועות המחר: סביבה, אקולוגיה ימית ומדעים.

קורס "ים, חברה, חינוך ומנהיגות"

מטרת הקורס הינה להעלות את המודעות לערכי ים וסביבה. במסגרת הקורס הסטודנטים מזהים וחוקרים בעיה ברמה לאומית, מציעים פתרונות חברתיים-חינוכיים ומיישמים אותם בשטח. במהלך הקורס ניתנות מגוון הרצאות, סדנאות וסיורים בתחומי סביבה, חינוך, סוגיות חברתיות וקהילתיות ומיומנויות הדרכה. הסטודנטים רוכשים גם ניסיון בניהול פרויקטים, תכנון זמן וכישורים חינוכיים. במסדרת הקורס הסטודנטים בנו אתר אינטרנט בשם "חלון לים התיכון", שנועד לכל מי שמתעניין בים ובחופים, בבעלי החיים המצויים בהם ובתהליכים המעצבים את נופיהם. אנחנו מקווים כי הגלישה באתר תאפשר לאוהבי המדע והים להרחיב את האופקים המדעיים, ולקבל את כל המידע העדכני על החוף, הים והחיים שבהם. האתר כולל קישורים לכתבות על חידושים במדע, הרצאות, המלצות לטיולים ופעילות ימית, מידע על מה שקורה בחוף ממש עכשיו, וצוות סטודנטים וחוקרים שישמח לענות על כל שאלה.
הקורס אורגן על ידי ד"ר דניאל שר וד"ר צביה גילדור במסגרת תוכנית הדגל של אוניברסיטת חיפה ליצירת שיתוף פעולה בין האקדמיה לתלמידי תיכון.

קורס "ארכיאולוגיה של החומרים: מהשדה למעבדה ולבית המלאכה"

התכנים הנלמדים בקורס מטרתם לתת בסיס ולהגדיר לסטודנטים את מהות המחקר של טכנולוגיות עתיקות כגון טכנולוגיות ליצור מזון וכלים שונים מהעבר, אותם אנו חוקרים במעבדה לחקר חומרים בארכיאולוגיה בראשות פרופ' שריאל שליו. בקורס נערכת היכרות עם טכנולוגיות מסורתיות שעדיין קיימות במרחב צפון ארץ ישראל, מהן ניתן להקיש על הטכנולוגיות העתיקות, ומה שנותר מהם בממצא הארכיאולוגי. הסטודנטים מתנסים בפועל בחקר ותיעוד של מלאכות מסורתיות בעזרת הקהילה המקומית דרך הנחייה של תלמידים בבתי הספר האוספים מידע, חומרים וכלים ממשפחותיהם על מלאכות קדומות. חקר המידע והחומרים שנאספים נעשה במעבדה לחומרים באוניברסיטה ומאפשר לסטודנטים להקיש מהשימוש בטכנולוגיות המסורתיות על השימוש בטכנולוגיות העתיקות אשר האדם השתמש בהן בעבר באזורנו. כל המידע שנאסף מוחזר לקהילה דרך עבודות החקר של התלמידים והסטודנטים לשימוש עתידי לשם פתיחת מוזיאון מקומי ועוד.

פעילות התנדבותית במסגרת "יום המעשים הטובים"

יום המעשים הטובים הינו פרויקט הדגל השנתי של עמותת "רוח טובה", אשר מתקיים משנת 2007 במטרה לעודד את רוח ההתנדבות והערבות ההדדית בחברה הישראלית. צוות עובדי ביה"ס נרתמו במהלך השנים לפעילויות התנדבותיות מסוגים מגוונות ביום זה, כדוגמת סיוע לנזקקים בשכונות מצוקה בחיפה (צביעת חדרי מדרגות, סיוע בטיפוח גינה בבניין מגורים ועוד), ניקיון חופי הים של חיפה ועוד. זאת ההזדמנות שלנו להיות חלק ממבצע מרגש, לתרום לקהילה ולעשות טוב להרבה אנשים.