לשיחה עם יועץ לימודים
1-800-300-032


יום חמישי, 4 בינואר 2018

ביום חמישי התקיים המפגש האקדמי הרביעי של החוג לביולוגיה ימית בו השתתפו סטודנטים של החוג למוסמך ודוקטורט, פוסט-דוקטורנטים, מנהלי מעבדות ופרויקטים, עמיתי מחקר וחוקרים סה"כ כ- 70 איש. היום החל בהרצאות מדעיות של סטודנטים מקבוצות מחקר שונות שהקיפו נושאים שונים בשיטות רבות ומגוונות. ניתנו הרצאות שהדגימו כיצד ניתן לסמן ולעקוב אחרי טורפי העל בים כמו כרישים, דגי טונה ויונקים ימיים, וכן כיצד ניתן לאפיין להקות גדולות של דגי סחוס ממשפחת הגיטרנאים המגיעות לחופי הארץ. ניתנה הרצאה רחבה על המחקרים המנהלים בשדות ים וכן שמענו על מין ייחודי של שרימפס החי בחוף הסלעי בתנאי טמפרטורה קיצוניים. מערכת הצורבים הוצגה ע"י מספר קבוצות מחקר שהראו כיצד באמצעות שיטות הדמיה שונות, שיטות אנליזה כימיות, וביולוגיה מולקולריות ניתן להבין תהליכים בביומינרליזציה של אלמוגים, מנגנוני תקיפה והגנה בצורבים, הבנת תהליכי רבייה ואפיון תאי גזע ועוד. הבנת רשת הגנים המאפשרת יצירה מבוקרת של השלד בקיפודי הים הוצגה וכן למדנו על מערכת מחקר המתמקדת ביחסים בין ספוגים לסימביונטים ולחיידקים החיים איתם כמו גם על אנליזה מטבולומית של חיידקים ימיים. בנוסף להרצאות התקיימו גם שני מושבי פוסטרים בהם כ- 30 סטודנטים הציגו את עבודות המחקר שלהם. באווירה נעימה מלווה כיבוד עשיר, הרצאות ומדע מעניין סיימנו בהענקת פרסים לשלושת הפוסטרים וההרצאות המצטיינות.DSC 6785

הזוכים השנה:

פרס ראשון לפוסטר המצטיין - סופי מרמן          פרס ראשון להרצאה המצטיינת - נטע סער
פרס שני לפוסטר המצטיין - שני לוי   פרס שני להרצאה המצטיינת - מירי מרגוליס
פרס שלישי לפוסטר המצטיין - מאג'ד ליוס    פרס שלישי להרצאה המצטיינת - מעיין נדר


הרבה תודות למזכירות ומערכת התמיכה המנהלתית, לכל המתנדבים, השופטים, המרצים והמציגים על היום המרתק.

לתמונות ראו קישור - https://drive.google.com/drive/folders/15xUG6e5kPUiBiQgRdavubczECqHUapon?usp=sharing


 

ראש החוג: ד"ר תמר לוטן

החוג לביולוגיה ימית של אוניברסיטת חיפה הממוקם על ראש רכס הכרמל, צופה ישירות אל הים התיכון וחופו. האוקיאנוסים, המכסים 70% מפני כדור הארץ, שוקקים בחיים וצופנים אוצרות של משאבי טבע העשויים לשמש כמקור מזון, אנרגיה ותרופות לדורות הבאים של האנושות, אולם, האוקיאנוסים חווים שינוי בשל פעילות אנושית. על הביולוגים הימיים להשתמש במנדט הידע ובמחקר לצורך ניטור האוקיאנוסים, הבנת תהליכי השינוי החלים בהם והכוונת מקבלי ההחלטות לשימור המורשת והסביבה הימית


סגל החוג    |    מנהלי מעבדות


ראש החוג: ד"ר תמר לוטן
יו"ר הועדה החוגית: ד"ר דניאל שר, ד"ר סמדר בן-טבו דה-לאון

האוקיאנוסים והימים מכסים כ- 70% מפני כדור הארץ ושוקקים חיים: אצות מיקרוסקופיות מהוות בסיס למערכת אקולוגית מורכבות – מאצות, מפלנקטון ואלמוגים ועד לוויתנים. בשנים האחרונות עולה הצורך בהכשרת דור חדש של מדענים שיוכלו להנחות את מקבלי ההחלטות  ברמות לאומיות ובין-לאומיות לשימוש במשאבי הים מחד גיסא ולשימורם מאידך. תלמידי החוג לביולוגיה ימית ישלבו מחקר מעמיק בביולוגיה ימית ברובד המולקולארי, הביוכימי, הפיזיולוגי והאקולוגי עם התמחות רב תחומית החובקת את מדעי הים, מתוך מטרה להיות מנהיגי המחקר העתידי בתחום הימי.

יו"ר ועדה: ד"ר תמר לוטן

תנאי קבלה

למסלול יתקבלו תלמידים מצטיינים בעלי תואר שני (M.Sc. או תואר מקביל) במסלול עם כתיבת תזה בביולוגיה ימית, אוקיאנוגרפיה  ביולוגית, או במדעים הקשורים לתחומים אלה, ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל. תלמידים מצטיינים בעלי תואר שני מתחומים אחרים אשר יעמדו בתנאי הקבלה, יחויבו בלימודי השלמה לפי החלטת הוועדה החוגית ללימודי תואר שלישי. יתקבלו תלמידים בעלי ציון ממוצע כללי של 90 לפחות לתואר מוסמך, כאשר הציון על עבודת התזה הוא 90 לפחות. תתכן החרגה במקרים מיוחדים ע"פ החלטת הועדה החוגית ובאישור ראש החוג ובלבד שיעמדו בתנאי הקבלה המינימליים כמפורט בתקנון לימודי תואר שלישי. תלמידים שמאמר ממחקר המוסמך שלהם התפרסם (ושהם רשומים עליו כמחבר ראשון) או כתב-יד שנשלח לפרסום בכתב-עת מדעי בינלאומי, יזכו לעדיפות.

מסלול לימודים זה מיועד לתלמידים מצטיינים, בעלי תואר בוגר בציון של 90 לפחות שיש ברצונם להמשיך ברצף לקראת לימודי דוקטורט ושהחוג רואה בהם מועמדים ללימודי תואר שלישי.
המעבר למסלול ישיר לסטודנטים הנמצאים כבר בתוכנית לתואר שני יתבצע בסוף השנה הראשונה של לימודי ה-M.Sc. ובתנאי שהתלמיד השלים קורסים בהיקף של 16 שש"ס לפחות וסיים בציון משוקלל של לפחות 90. במקרה זה, הצעת המחקר לתואר שלישי תוגש לא יאוחר מתחילת הסמסטר הרביעי ללימודים.

© 2017 Leon H. Charney School of Marine Sciences. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.

Web Analytics